Karpniki to idealne miejsce do wypoczynku oraz doskonała baza wypadowa o każdej porze roku.

Położenie:
wieś Karpniki, od stuleci słynąca z pięknego położenia i wielu zabytkowych obiektów, położona jest w Kotlinie Jeleniogórskiej, w malowniczej dolinie Potoku Karpnickiego, okolona masywem Gór Sokolich z punktami widokowymi na szczytach Krzyżna Góra (654 m n.p.m.) i Sokolik ( 623 m n.p.m.), na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, w części na obszarze Parku Kulturowego Dolina Pałaców i Ogrodów, u podnóża Karkonoszy z osławionym szczytem Śnieżka (1602 m n.p.m.)

Historia:
Początki Karpnik sięgają XIII w. Okres świetności rozpoczął się w 1822 r. wraz z nabyciem wsi przez księcia pruskiego Wilhelma von Hohenzollerna - brata króla Prus. Wraz z żoną Marianną przebudowali zamek na romantyczną rezydencję otoczoną rozległym parkiem krajobrazowym, która stała się jednym z najważniejszych ośrodków kulturotwórczych w Kotlinie Jeleniogórskiej XIX w. Jesienią 2014 r. po gruntownej przebudowie Zamek Karpniki rozpoczął działalność jako luksusowy hotel z ogólnie dostępną restauracją i specjalną ofertą kulturalną. Ponownie stał się magnesem przyciągającym rzesze odwiedzających.

Zabytki:
Zamek Karpniki wraz z parkiem krajobrazowym (XV-XIX w.) - hotel z ogólnie dostępną restauracją oraz Pałac Dębowy wraz parkiem (XIX w.) – luksusowy all inclusive hotel zostały uznane za Pomnik Historii Prezydenta RP pod nazwą "Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej". Inne ważniejsze zabytki to: kościół pw. św. Jadwigi (XIV-XIX w.), dawna plebania (XVIII w.), schronisko Szwajcarka (XIX w.), ruina kościoła ewangelickiego (poł. XVIII w.), Młyn Karpnicki (2 poł. XIX w.).

Dojazd:
W pobliżu znajdują się lotniska międzynarodowe: we Wrocławiu, Pradze i Dreźnie, Jelenia Góra dysponuje lotniskiem sportowym. Do Karpnik prowadzą 3 główne drogi z Wrocławia, z Jeleniej Góry i Kamiennej Góry oraz liczne drogi polne i leśne, w części oznakowane jako szlaki turystyczne i trasy rowerowe.

Atrakcje:
Świeże zdrowe powietrze, przepiękne górskie krajobrazy, bogata flora i fauna. Można tu spotkać, obserwować i fotografować dzikie zwierzęta: sarny, jelenie, dzikie świnie, lisy i zające, ale też wiele gatunków ptaków, a nawet rzadkie i chronione ptaki drapieżne i wędrowne. Również miłośnicy łowiectwa znajdą tu pole do popisu.
Cały szereg atrakcji czeka na odkrycie w najbliższej i dalszej okolicy, o każdej porze roku.